» N’olur Osman Ölmesin ! Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
N’olur Osman Ölmesin !
N’olur Osman Ölmesin !
Bu yazı 648 kez okundu.
11 Temmuz 2013 16:48 tarihinde eklendiBugünlerde TV’de bir yerli dizi ilgiyle izlenmekte.  Adı “Öğle Bir Geçer Zaman Ki”. 60’ların sonlarında İstanbul’da geçen bir dönem dizisi.

 Dizinin konusu, çoğu zamanı işi gereği evinin dışında geçiren bir gemi kaptanının ve ailesinin başından geçen olaylar. Gemi kaptanı eşini yabancı bir kadınla aldatıyor, çocuklarını dövüyor, yuvasını bozuyor vs.vs.

 Dizinin beni en etkileyen yönü  müzikleri. Erkin Korayın nam-ı diğer Erkin Baba’nın diziye adını veren “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” şarkısı beni mestediyor, içmeden sarhoş ediyor.

  Diziye beni çeken ikinci neden “eski”yi anlatması. Şimdi kullanmadığımız Amerikan otomobilleri, mutfak tereklerindeki işlemeli tabaklar, çevirmeli telefonlar, LP (long play) çalan pikaplar, kepli hemşireler, boyasız – paslanmış hastane yatakları, sebze fileleri vs.vs.

 Diziye ilgimi çeken son neden ise evin küçük oğlu Osman.  Osman beş,  altı yaşlarında bir çocuk. Osman rolünü oynayan çocuk rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Yeri geldiğinde tatlı tatlı gülümsüyor, yeri geldiğinde hıçkıra hıçkıra ağlıyor.

 Osman’ı ağabeyimin çocukluğuna benzetiyorum. Düz siyah saçlar, iri iri gözler, küçük bir burun ve küçük bir ağız. Tek fark ağabeyimin kulaklarının biraz daha iri olması. Osman anne ve babasının kavgalarından en çok etkilenen, mahsun bir çocuk.

 Dizinin dün gece TV’de gösterilen son bölümün finalinde Osman iskele üzerindeki bir halata takılıyor ve denize düşüyor. Sahneyi eşim ve ben birlikte seyrettik. Osman’ın denizin içinde çaresizce çırpınması ikimizi de çok heyecanlandırdı. Çocuk filmde değil de gerçekte, sanki gözümüzün önünde boğuluyordu ve biz hiçbir şey yapamıyorduk. Osman’ın babasının çaresizce sağa sola bakmasına kızıyor “- Halatın oraya baksan be adam, çabuk, çocuk boğuluyor !” diye adam sanki ekranda değil de karşımızda duruyormuş gibi tepki veriyor, yönlendirmeye çalışıyorduk.

 Dizi,  Osman’ın ayakkabısının tekinin ayağından çıkıp ağır ağır denizin dibindeki kumlara saplanmasıyla son buldu. Osman boğulacak mıydı yoksa babası son anda oğlunu görüp kurtaracak mıydı? Osman’ın ölmesine ailesi nasıl dayanacaktı? Ekran başındaki ben nasıl dayanabilirim? Dizinin senaristine buradan  sesleniyorum. N’olur Osman ölmesin, yaşasın. Osman’ı ben çok sevdim, çok… (19.01.2011) 

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2020. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler