» Web Siteniz İçin Radyo Yayını Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
Web Siteniz İçin Radyo Yayını
Web Siteniz İçin Radyo Yayını
Bu yazı 1.133 kez okundu.
28 Temmuz 2013 00:08 tarihinde eklendiBundan bir kaç yıl önce web siteleri için online radyo yayını yapmak oldukça popülerdi. Hemen hemen yaptığımız her web sitesi için bir radyo yayını istenirdi. Şimdilerde pek istenmiyor dolayısıyla web sitelerinden radyo yayını yapılması unutuluyor yada yayın aracılığını sağlayan servisler kapanıyor.

En son çalıştığım proje için radyo yayını yapma ihtiyacı oluşunca şimdilerde bize destek verebilecek bir site keşfettim. http://listen2myradio.com. Bu sitenin sağlamış olduğu servis aracılığıyla Winamp’tan radyo yayını yapabilmekteyiz. Şimdi 3 aşamada web sitenize winamp aracılığıyla radyo yayını nasıl yapabileceğinizi paylaşacağım.

1. Aşama

Öncelikle sitemizde radyo yayını yapmak için http://listen2myradio.com adresinde “Sign Up For Free Account” butonuna tıklayarak üye oluyoruz. Üye kayıt formunu doldurduğunuzda e-posta adresinize göndermiş olduğu onay linkine tıklayarak üyeliğinizi onaylayınız. “successful registered” uyarısını aldığımızda kaydımız başarıyla tamamlanmış oluyor.

Üye girişini yapıp “You need to install your radio !!!!!!! press here to install :here“ bağlantısına tıklayıp radyo kurulumuna başlıyoruz.

radyoonay

Sonraki ekranda radyo ile ilgili ayarları yapıyoruz.”broadcaster password” kısmına girdiğimiz şifre bizim yayın için kullanacağımız şifredir. “admin password” ise kayıt olurken kullandığımız şifredir. Radyo yayını için kullanacağınız şifreyi belirleyip, admin şifrenizi giriniz. Radyonuza 5 kelimelik bir tanım yapıp, 20 kelime ile radyo yayını hakkında açıklamalar giriniz. Radyonuz için bir subdomain yazıp “install” butonuna tıklayın.

Kurulum işlemi başarıyla tamamlandığında “For Next Step of Installation PRESS HERE” bağlantısına tıklayın.Açılan ekranda radyo yayını için bir server seçiniz.

radyoserver

Server seçtikten sonra size radyo yayını için kullanacağınız bir ip numarası ve port numarası verecektir.

2. Aşama

Yayınımızı Winamp’tan yapacağımız için winamp.com adresinden Winamp’ı indirip, kurunuz. Yayın için gerekli olan eklentiyi ise buraya tıklayarak indirip, kurunuz. Kurulumlar tamamlandıktan sonra winampı açıp menüden “Seçenekler > Tercihlere” tıklayın açılan ekranda sol tarafta bulunan menüde “Eklentiler” altında “DSP/Efekt”i seçtiğinizde biraz önce yüklemiş olduğunuz eklentiyi göreceksiniz. “Nullsoft SHOUSTcast Source DSP v1.9.1″ seçili hale geldiğinde radyo yayını için daha önce oluşturduğumuz ip adresi, port ve şifre bilgilerini gireceğimiz ekran gelecektir. Aşağıdaki gibi ip adresi, port numarası ve şifre gibi bilgileri girdikten sonra “Encoder” sekmesinde “Encoder Type” alanını  “MP3 Encoder” olarak seçmeniz gerekmektedir.

radyoyayini

[ideabox]Yellowpages bölümünü kendinize göre düzenleyebilirsiniz. [/ideabox]

Tüm bu işlemlerden sonra radyo yayına hazırdır. Connect butonuna tıklayarak yayını başlatabilirsiniz.

[successbox]Radyo yayını esnasında listen2myradio.com sitesinde Stream status: Stream is ON olması gerekmektedir.[/successbox]

3. Aşama

Son olarak yayınımızı yapacak olan html kodlarımı paylaşıyorum. Ben shoutcheap.com internet sitesinin kodlarını kullanıyorum. Sizde farklı kodlar kullanabilirsiniz.

01
02
03
04
05
06
07
<script type="text/javascript" src="http://www.shoutcheap.com/flashplayer/skins/swfobject.js"></script>
<script type='text/javascript'>
var s1 = new SWFObject('http://www.shoutcheap.com/flashplayer/skins/player.swf','player', "340", "30", "3", "#FFFFFF");
s1.addParam('allowfullscreen', 'true');
s1.addParam('allowscriptaccess', 'always')
s1.addParam("flashvars", "skin=http://www.shoutcheap.com/flashplayer/skins/modieus.swf&title=Live Stream&type=sound&file=http://95.154.254.151:37467/;stream.mp3 &13202692901&duration=99999&id=scplayer&autostart=true");
</script>

Kolay gelsin…

Osman ÇELİK

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2020. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler