» BEŞ ŞEHİRDE ERZURUM TANIMLARI Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
BEŞ ŞEHİRDE ERZURUM TANIMLARI
BEŞ ŞEHİRDE ERZURUM TANIMLARI
Bu yazı 1.018 kez okundu.
1 Kasım 2013 20:27 tarihinde eklendiBeş Şehirde Erzurum isimli çalışmamızın bu ikinci bölümünde Ahmet Hamdi Tanpınar’ın, Erzurum şehrini nasıl tanımladığına bakacağız. Çünkü başarılı bir şehircilik sisteminin kurulması için ilk şart şehircilik çalışmasının yapılmış olduğu alanın yani şehrin neresi olduğunu tespit etmek ve bunun tanımlanmasını yapmaktır. Tanpınar Erzurum ile ilgili izlenim ve hatıralarını anlatırken on farklı tanım yapmıştır. Bu tanımların üç ana özellik etrafında toplanmaktadır. Bu özellikler sırasıyla şehrin Tarihi, ekonomik ve kültürel yapısıdır.

Şimdi bu tanımları aşağıda toplayarak Tanpınar’ın Erzurum’u nasıl bir şehir olarak algıladığına bakalım.

“Her türlü kıyafette bir kalabalığın çarşı pazarını doldurduğu, saraç, kuyumcu, bakırcı, dükkânlarıyla senede o kadar malın girip çıktığı hanlarıyla ambarlarıyla, eşraf ve ayanı, esnafı, otuz sekiz medresesi, elli dört camisiyle, İran transitin beslediği refahlı ve mamur[1]” şehir

“Şarkın büyük ticaret ve transit şehri[2]”

“Dört yanından refah akan şark ticaret şehri[3]”

“Milli Mücadele’ye ön ayak olmuş, Ermenistan zaferini idrak etmiş, yavaş yavaş sağ kalan hemşerilerini toplamaya başlayan[4]” şehir.

“Dört kapılı şehir[5]”

“Şark vilayetlerinin iktisadi merkezi, yaylanın gülü, bu havalide söylenen türkülerin yarısından çoğunun güzelliğini övdüğü şehir[6]”

“Erzurum Türk tarihine, Türk coğrafyasına 1945 metreden bakan[7]” şehir.

Malazgirt zaferinin açtığı gedikten yeni vatana giren cetlerimizin ilk fethettikleri büyük merkezi şehirlerden biri[8]”

“3 Temmuz 1919 şehri[9] ”

“Önceleri 1828 mağlubiyeti, 1876 felaketi ve daha önce birçok isyan ile sarsılmış[10], 1916 Şubat’ında ordusunun ricatini temin için çocuğu, kadını sipere koşan destani [11]“ şehir

Bu on tanımada dikkatle baktığımız zaman Erzurum şehrinin önemli coğrafik konuma sahip tarihi, iktisadi ve kültürel bir merkez olarak algılandığını görmekteyiz. Bu tanımlara göre Erzurum doğuda rakımın yüksek olduğu bir coğrafik alanda yer alan bir yaylada kurulmuş, dört farklı yöne açılan, Anadolu’nun fethi ve milli mücadele açısından tarihi değeri büyük, çok kültürlü anlayışa sahip, transit yol üzerinde, refah seviyesi yüksek olan, ticaretin geliştiği, vatanperver bir halka sahip merkezi bir şehirdir.  Tanımını yapabileceğimize inanmaktayım.

[1] Tanpınar a.g.e., s 30

[2] Tanpınar a.g.e; s 35

[3] Tanpınar, a.g.e. s 35

[4] Tanpınar a.g.e. s 31

[5] Tanpınar a.g.e. s 31

[6] Tanpınar a.g.e. s 31

[7] Tanpınar a.g.e. s 62

[8] Tanpınar a.g.e. s 63

[9] Tanpınar a.g.e. s 64

[10] Tanpınar a.g.e. s 32

[11] Tanpınar a.g.e. s 63

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2020. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler