» Erzurum ’a Yeni Bir Kültür Hizmeti: Habib Baba Kütüphanesi Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
Erzurum ’a Yeni Bir Kültür Hizmeti: Habib Baba Kütüphanesi
Erzurum ’a Yeni Bir Kültür Hizmeti: Habib Baba Kütüphanesi
Bu yazı 2.474 kez okundu.
28 Nisan 2014 10:02 tarihinde eklendi          Erzurum  Büyükşehir Belediyesi , tarihi Müceldi Konağı’nı onarıp kültür hayatına kattıktan sonra yeni bir atak yaptı ve Yeğenağa semtindeki  tarihi Habib Baba evini onarıp Mart ayında “Habib Baba  Kütüphanesi “adı altında hizmete soktu.

          Kütüphaneye  ismini veren Habib Baba hakkında şunları söyleyebiliriz: Erzurumiyatçı (rahmetli ) Cemalettin Server Revnakoğlu’na göre Habib Baba: “Tanzimat başlarından beri Erzurum ve çevresinde geniş şöhret yapmış, pek sevilmiş, hayatında olduğu gibi göçtükten sonra da yattığı yeri daima ziyaret olunmuş (adına türbe yapılmış) büyük tarikat ve tasavvuf adamlarındandır. Erzurum’un en yaşlı ve en şöhretli Kadiri Şeyhi’dir.” Yine Revnakoğlu’na göre Habib Baba’nın en önemli özelliği yardımsever olması, muhtaçlara kol,  kanat germesidir.

          Habib Baba Kütüphanesi’ni  müdürlük görevine  Sayın Selim Yapıcı  getirilmiş. Erzurum’un kültür ortamının önemli simalarından biridir kendileri. Onun en önemli özelliği bir “ kitap kurdu” olmasıdır. Aradığınız eski, nadide eserleri  Erzurum’da bulabileceğiniz bir elin parmağı sayıdaki adreslerden biridir Selim Bey. Selim Bey’in bu göreve getirilmesi çok isabetli olmuştur kanaatimce.

         Kütüphane eski bir Erzurum evi. Daha doğrusu iki eski Erzurum evinin birleştirilmesi ve restore edilmesiyle oluşmuş. Evlerden biri  önceki satırlarda kendisini tanıttığım Habib  Baba’ya ait. Kütüphane içinde kitap odalarından ayrı olarak toplantı, sohbet salonları da mevcut.  İçerde dört bin civarında kitap bulunmakta. Kütüphane’nin alt katındaki bölüm(yerel tabirle avlu)  çok ilgimi çekti. Tandırı, tereklerdeki kalaylı bakır tabakları ,sinisi, minderi, karlanguş tavanıyla tipik bir Erzurum evinin tüm detaylarını görmek mümkündü. Selim Bey  kütüphanede kitap okumanın dışında kültürel sohbetlerin de düzenleneceği müjdesini verdi bana.

         Kütüphanenin  içindeki duvarlarda taş yerine taş benzeri kaplama kullanılmıştı. Görüntü kötü olmamış  ama gönlüm  taşın kendisini duvarda görmek isterdi. Tavanlar ise  tahta malzemeyle kapatılmıştı. Bence tahta üzerinde işleme, süs çizimler kullanılsaydı daha estetik olurdu diye düşünüyorum. Bunları da çok büyük bir kusur olarak görmüyorum açıkçası. Eski, metruk bir Erzurum evine hayat verilmiş, kütüphane olarak kültür faaliyetine katılmış. Önemli olan budur. Restorasyonu yapan Erzurum Büyükşehir Belediyesine bir hemşehri , bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum. Kütüphanenin bulunduğu sokaktaki diğer evler de bu ev gibi belediyece restore edilecek. Çalışmalar bittikten sonra eski, nezih Erzurum’u görürüz inşallah diyerek yazımı bitiriyorum.21.04.2014

Habibbaba Kütüphanesi

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2020. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler