» Erzurum Kitap Fuarı Açıldı! Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
Erzurum Kitap Fuarı Açıldı!
Erzurum Kitap Fuarı Açıldı!
Bu yazı 961 kez okundu.
8 Nisan 2014 11:50 tarihinde eklendiErzurum Valiliği ve TÜMSİAD (Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği) Erzurum Şubesi işbirliğiyle düzenlenen 1.Erzurum Kitap Fuarı, Erzurum Kent Meydanı’nda büyük bir kalabalık eşliğinde açıldı. Fuar 4-13 Nisan tarihleri arasında açık kalacak. Fuara Erzurum Büyükşehir Belediyesi de destek veriyor.

Erzurum’da kitap fuarının düzenlenmesini bundan onbir , oniki sene kadar önce internetteki Erzurum forumlarında dillendirmiştim. Bu fikrime o zamanlar pek sıcak bakan kimse olmamıştı. Şehirde edebiyatla , kent kültürüyle ilgilenen bir arkadaş Erzurum’da kitaba olan talebin istenen düzeyde olmadığını bu nedenle fuara ihtiyaç olmadığı mealinde bir şeyler yazmıştı. Halbuki o zamanlar da Erzurum’da kitapla haşir neşir olan insanlar, özellikle gençler bulunmaktaydı. Erzurum’da kurulacak bu fuara çevre illerden de insanlar katılabilecek ve şehre bir canlılık gelecekti. Sonuçta fuarı bekleyen benim düşüncemdeki insanların dileği gerçekleşti ve Erzurum, fuarına kavuştu. Fuar fikrinin gerçekleşmesini sağlayan valimiz Ahmet Altıparmak’a buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Fuar şehirde büyük bir ilgiyle karşılandı. Fuar alanını dolduran insanların çoğunu gençler oluşturuyordu. Bu gençlerin büyük bir kısmı da şehirdeki üniversitelerde (Atatürk Üni. ve ETÜ) okuyan gençlerdi.Üniversitelerin kültüre etkisi, katkısı bu fuarda da belirgin olarak görülmüş oldu.

Fuarda tanınmış, büyük yayınevleri çok az katılmıştı.Çoğu yayınevinin adını yeni duydum.Tanıdık isim olarak Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin vardı. Babasının, kendisinin ve abisi Ali Nesin’in kitaplarını bizzat kendisi satıyordu.

Fuarda Erzurumlu yazarlardan sadece İsmail Bingöl katılmıştı.İsmail Bey’in cumartesi günü düzenlediği imza gününe yetişemedim ama Ülke Yayınları’ndan çıkan “Ey Kelime Ve Ey Ses” ve “Ataların Mirası Gönül Yarası Türküler” adlı kitaplarını daha sonra fuara giderek satın aldım.

Fuarın ilk gününde çok güldüğüm bir olayla yazımı bitirmek istiyorum. Fuardaki standları gezerken arkamdaki iki Erzurum’lu gençten birisi diğerine: ”- Gardaş ne biçim yer burası, kitapdan başka bi şey yoh, kalk gidah, bize göre değil burası !” diye söylendi. Fuarda bu sözleri duyanların yüzlerinde bir tebessüm oluştu. Bu da ünlü “Erzurum Fıkraları” dağarcığına bir katkı olmuş oldu.

Fuar eksiklikler, aksaklıklar olsa da güzel bir faaliyet. Şehrin bu organizasyona ihtiyacı vardı. Umarım gelecek yıl aksaklıkların giderildiği, yazarların, şairlerin katılımlarının arttığı daha güzel bir ortam görürüz.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2020. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler