» KÜRESEL DÜNYADA DEMOKRASİ VE ŞEHİR Erzurum Sitesi
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
KÜRESEL DÜNYADA DEMOKRASİ VE ŞEHİR
KÜRESEL DÜNYADA DEMOKRASİ VE ŞEHİR
Bu yazı 541 kez okundu.
2 Ağustos 2014 14:00 tarihinde eklendi          Dünyanın sancılar içerisinde kıvrandığı bir dönemdeyiz. Bu dönem de iletişim olanaklarının çok hızlı geliştiği, finansal ve mal piyasalarının bir birleriyle içli dışlı oldukları ve ülkeler arasında ticari sınır serbestisinin arttığı gözlemlenmektedir. Keynes ekonomik modelinin terk edilmeye başlanıldığı yeni liberal akımın artan etkileri ile karşı karşıya kaldığımız ve adına yenidünya düzeni de denilen küreselleşmenin içerisinde bir anda kendimizi bulduk.

          Bu düzen içerisinde Üniter devlet yapısının sorgulandığına, ulusal vatandaşlık tanımlarının tartışıldığına şahit olduk.  Kazanılan sosyal hakların bile rant konusu olduğu bu yeni düzende demokrasi alternatifi olmayan bir sistem olarak insanlığa sunulmaya başlandı. Bu dönem içerisinde demokrasi, özellikle şehirlerde katılım, seçme ve seçilme, şehir çevresini etkileyecek olan hizmetlerden önceden haberdar edilme ve yerel yönetimlerle birlikte yaşadığı yer için hizmet üretme haklarını gündeme taşıyarak yerel demokrasi ile yaşadığı şehri sevmeye yönelik kent haklarını bir noktada buluşturdu. Ve şehirleri bundan 50 yıl öncesinde kimsenin tahmin edemeyeceği kadar ekonomik ve uluslararası ilişkilerde önemli bir yere taşımaya başladı.

          Elbette ki bu değişim ve şehircilikteki gelişmeler bir takım sorunları da ortaya çıkardı. Bu sorunların en başında taşeron eleman istihdamı, kentlerde ortaya çıkan yeni yoksulluk türleri, çöküntü alanları, yaşanılan göçlerden kaynaklanan varoş sorunları, kent vatandaşlığı ve kent kimliğinin tanımlanmasında yaşanan zorluklar, gelmektedir. Maalesef bu sorunlar yenidünya düzeninin nimetlerinden pek istifade edemeyen şehrimizde de kendini his ettirmektedir.

          Bu sorunların aşılmasında ve şehirlinin yaşadığı şehre sevmesi için gerekli olan hakların kullanımında dolayısıyla yerel demokrasinin gelişmesi için Sivil Toplum Örgütlerinin özellikle Yerel Sivil Toplum Örgütlerinin ve mahalle birliklerinin varlığı çok büyük bir önem arz etmektedir. Bunların faaliyetlerinde başarılı olabilmesi için kendilerini kamuoyuna tanıtabilmeleri ve bunun içinde ciddi bir yerel medya desteğinin arkalarında olması gereklidir. Hem Sivil Toplum Örgütlerinin hem de medyanın üstüne düşen görevi yerine getirebilmesi için kurumsallaşmış ve sosyal sorumluluk projelerine destek olmayı kendine ilke edinmiş güçlü ekonomik organizasyonları bir an evvel şehrimize kazandırmamız önceliğimiz olmalıdır.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2018. ERZURUM
Alexa Trafik
toplist
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Push 2 Check
site ekle site ekle
Link ekle
yukarıya Çık