» 9 KASIM 1877 ŞEHRİ Erzurum Sitesi
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
9 KASIM 1877 ŞEHRİ
9 KASIM 1877 ŞEHRİ
Bu yazı 834 kez okundu.
9 Kasım 2014 23:35 tarihinde eklendiSenelerden Miladi 1877, Rumi takvimle 1293, Şarkın ve Garbın afakını sarmış çelik zırhlı duvar. Meşhur 93 Harbi başlamış, Rus bir yumruk gibi Erzurum üzerine geliyor. Erzurum’u geçse beş koldan Anadolu’ya saldıracak. Bütün yük Erzurum’un üzerine kalmış. Tabyalar bu an için hazırlanmış, asker elinde silah savaşıyor. Gazi Ahmet Muhtar Paşa’nın omuzlarındaki apolet; bütün bir insanlığın, İslam’ın, Türklüğün sorumluluğunu ifade ediyor. Rus Edirne’yi geçse İstanbul düşecek eğer Rus Erzurum’u geçerse bütün bir Anadolu düşecek. Bu Anadolu, İstanbul işgal altında iken bütün esir halklara umut olan coğrafya, bu coğrafyanın kilidi ise Erzurum ve Erzurum tehlikede. Anadolu’nun fethinde merkezi şehirlerden olan Erzurum 8 Kasım 1877 günü Anadolu’nun savunmasının da merkezi durumunda. Erzurum, derbend-i ehl-i imânın. Düşmemeli! Düşerse Anadolu’ya düşman dolacak. Düşerse İstanbul’un hükmettiği coğrafya elden gidecek.

Erzurumlu teyakkuzda, bir yere gitmem. Burası benim vatanım burada benim ocağım tütüyor diyor. Ocağını söndürmeye niyeti yok.  “Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O, benim milletimin yıldızıdır; parlayacak. O benimdir,  O benim milletimindir ancak” diyor.        8 Kasım 1877 akşamı şehir ihanete uğruyor. Erzurum’da yaşayan bir grup Ermeni, nöbet parolalarını öğrenerek tabya nöbetçilerini şehit ediyorlar. Bu ihanetle iki ve üç nolu Aziziye Tabyası’na giren Rus askerleri, sayısı 1300 ile 1600 arasında olduğu tahmin edilen savaş yorgunu Mehmetlerimizi uykusunda katlediyorlar. Bir nolu Tabyanın komutanı Yarbay Bahri durumdan haberdar oluyor. Mecidiye Tabyası komutanı Müşir Hasan Tahsin Paşa, Güney Cephesi Komutanı Müşir Kurt İsmail Hakkı Paşa hemen tabyaların üzerine asker gönderiyor, Mirliva Kaptan Mehmet Paşa, Ordu Komutanı Gazi Ahmet Muhtar Paşanın emriyle, komutası altındaki birliklerle Rusların üzerine taarruz ediyor.  Ama düşman çok, düşman kuvvetli, Türk ordusunun gücü az ve asker yorgun.

9 Kasım 1877 sabahı Ayaspaşa Camisinin minaresinden cami müezzini Hafız Abdullah Efendi’nin okuduğu sala duyuluyor. Onu takiben diğer camilerden peş peşe yükselen salalar Erzurum semalarını titretiyor. Mücahit ruhlar Erzurum Ovasına iniyor. Halk artık baskından haberdar. Ya şehri terk edecek ya da şehrini savunacak. Bu şehir kartal yuvası, nerde görülmüş kartalın yuvasını terk ettiği? Erkeği, askerde olan şehrin halkı; kadındır, çocuktur, yaşlıdır, gazidir. İş Nene Hatuna düşmüştür. Bu şehir Dadaş ocağıdır. Barında savaş seyri olan Dadaşın hasmı Çarlık ordusudur. 1856 Savaşında Gâvur boğanda bozguna uğrattığı düşman yeniden dadaşın karşısındadır. Bu sefer kanlı bar Aziziye tabyasında tutulmuş. Yurda kurban yiğitler bar halkasına girmişler. Erzurumlu, bir şimşek çakar gibi Çarlık Ordusunun üzerine hücum edip, yüzyılların ardından gelen bir vakar ile erlik, yiğitlik destanını yazıyor.

Ana baba terbiyesi almış, mahalle kültürü ile yetişmiş, ahilik ahlakı ile ahlaklanmış, medresede ilim tahsil etmiş, irfan meclislerinde kendini yetiştirmiş, askerde kan ve ter dökmüş, insanı kâmil sohbeti dinlemiş ve kendine özgü bir otoriter ruh oluşturmuş bu halk” Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim: Bendimi çiğner, aşarım; Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım.” Demiş ve yurduna alçakları uğratmamak için göğsünü siper etmiştir.

Bu gün kutladığımız zafer, şehrini savunurken aynı zamanda ülkesini de savunan Erzurum halkına aittir. Bu zafer yaşadıkları şehre kendilerini ait his edenlerin ve yaşadıkları şehri sevenlerin tarihe bıraktıkları bir kahramanlık destanıdır. Bu destan ile Erzurum bir vatan bir sevda olmuştur.

Aziz bir tepeden baktığımız destansı şehir, sana bakarken Türk tarih ve coğrafyasını 1945 metreden seyrediyor ve senin neden Mevla’ya emanet edildiğinin şuuruna, şüheda fışkıran bu toprakların üzerinde varıyoruz.  Mücahit ruhların önünde al sancağımıza selam durup,  bu şanlı sancaktaki nazlı hilal uğruna batan güneşleri rahmetle anıyoruz.

Zaferimiz Kutlu Olsun!

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2018. ERZURUM
Alexa Trafik
toplist
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Push 2 Check
site ekle site ekle
Link ekle
yukarıya Çık