» 13. Başvuru Çağrı Dönemi Sözleşme Töreni Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
13. Başvuru Çağrı Dönemi Sözleşme Töreni
13. Başvuru Çağrı Dönemi Sözleşme Töreni
Bu yazı 537 kez okundu.
22 Ağustos 2015 08:36 tarihinde eklendiTKDK ERZURUM İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ 13. BAŞVURU ÇAĞRI DÖNEMİNİNİN İLK SÖZLEŞMELERİNİ İMZALADI. YATIRIMLAR HAYAT BULUYOR, İSTİHDAM ARTIYOR.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum’da yatırımları desteklemeye devam ediyor. Bugüne kadar 62 adet yatırım sözleşmesini hayata geçiren TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü, 13. Başvuru Çağrı Döneminde imzalayacağı 45 proje ile sözleşme imzalanan proje sayısını 107 ’ye çıkaracak. 45 adet sözleşme ile TKDK’ nın Erzurum’da desteklediği projelerde yatırım tutarı 84,8 Milyon TL’ye ulaşacaktır. Erzurum İl Koordinatörlüğü, sözleşmesi imzalanan yatırımların tamamına yaklaşık 39,2 Milyon TL hibe ödeyecektir. Erzurum ‘da şu ana kadar hayat bulan projeler sayesinde 468 kişi istihdam sağlanırken gerçekleşecek yatırımlar sonucunda toplamda istihdam 1149 kişiye ulaşacaktır.

YENİ İMZALANAN SÖZLEŞMELER İLE ERZURUM’DA SÜT VE ET İŞLEME SEKTÖRÜ GELİŞİYOR, ERZURUM MARKA OLMA YOLUNDA İLERLİYOR.
Sözleşme töreninde imzalanan işletmelerin toplam yatırım tutarı yaklaşık 29 Milyon TL’dir. Bu projelere ödenmesi planlanan hibe tutarı ise yaklaşık 11,7 milyon TL olacaktır. Bu sözleşmeler sayesinde Erzurum’da Süt işleme sektörüne 4,75 Milyon TL, et işleme sektörüne ise 10,7 Milyon TL yatırım girdisi sağlanacaktır. Arıcılık, el sanatları, otel gibi kırsal alanda yaşayan çiftçilerimizin sunmuş olduğu diğer yatırımlar sayesinde ilimize 13,5 Milyon TL yatırım girdisi sağlanacaktır.

Erzurum Valisi Dr. Ahmet ALTIPARMAK şunları söyledi; “Erzurum tarım ve hayvancılık için büyük önem arz ediyor. Başta büyükbaş hayvancılık olmak üzere bal üretiminde de önemli bir yere sahibiz. Ama daha fazla geliştirmeye ihtiyacımız var. İlk geldiğimizde hayvan pazarı yoktu. Şimdi ise Büyükşehir Belediyemiz ile Erzurum ‘a önemli bir tesis kazandıracağız. Bununla beraber seracılıkta üreticilerimiz ciddi yatırım yapma talebi ile gelmekteler. Tarım konseyimizde onlara ayrı bir yer verdik. Gayretimiz Erzurum ‘da sebzeciliğide geliştirmek. Tarım konseyimiz çok ciddi sorunları çözmeye devam ediyor. Başta Atilla ÖZLÜ olmak üzere tüm TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü personelini gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum.“ dedi.

TKDK Erzurum İl Koordinatörü Dr. Atilla Özlü  ; “İmzalanan sözleşmeler ile 5 farklı sektörde destek sağladık. Süt ve süt ürünlerini, et ve et ürünlerini işleyen işletmeler, Çiftlik faaliyetlerine yönelik yatırımlar, kırsal turizm yatırımları, El sanatları kapsamında toplam 45 proje desteklenecek. Yatırım tutarı 22.000 TL den 8.000.000 TL ‘ye kadar olan projeler için finansman sağlayacağız. İl ekonomisine, istihdama, göçü engellemeye ve uzun dönemli kalkınmaya öncülük etmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu süreçte ilgi gösteren yatırımcılarımıza ve desteğini esirgemeyen Sayın Valimize teşekkür ediyorum.” Dedi.

IPARD II PROGRAMI İLE DESTEKLENEN SEKTÖRLER ÇEŞİTLENECEK.

IPARD II Programında, mevcut sektörler (tarımsal işletmeler, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi) desteklenmeye devam edecektir. Bu mevcut sektörlere ek olarak “tarım çevre-iklim-organik tarım”, “yerel kalkınma stratejilerinin uygulanması” ve “kırsal altyapı hizmetleri” IPARD II Programı kapsamına alınmıştır. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektöründe “Yenilenebilir enerji”, “makine parkları” ve “mantar” da desteklenecek olan sektörlere eklenmiştir.

IPARD II Programı ile mevcut sektörlerde bazı değişiklikler olmuştur. IPARD I’den farklı olarak tarımsal işletmelere destek kapsamında, manda sütü üretimi, yumurta tavukçuluğu ve kaz yetiştiriciliği eklenmiştir. Ayrıca hibe oranları IPARD I kapsamında %50-65 oranında desteklenmekteyken IPARD II ile destekler %60-80 oranlarında sağlanacaktır.

tkdsozlesme2

TKDK’nın Desteklediği Yatırımlar KDV ve Gelir Vergisinden Muaf Tutuluyor.

TKDK, bahsi geçen yatırım alanlarında gerçekleştirilen yatırımlara % 50 ile 65 arasında hibe desteği veriyor. Yapılan harcamalar KDV’den ve alınan hibeler ise gelir vergisinden muaf tutuluyor. Yatırımcılar hazırladıkları projeler ile Kurumu ilan edilen tarihlerde başvuruda bulunuyor. Ardından Kurum tarafından yapılan incelemeler neticesinde uygun bulunan başvuru şartlarını taşıyan projelerle yatırım sözleşmeleri imzalanıyor. Tamamlanan yatırımların ardından hibe ödemeleri gerçekleştiriliyor.

Yazar
Erzurum
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2021. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler