» IPARD Yatırımları Finansman Protokolü imzalandı Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
IPARD Yatırımları Finansman Protokolü imzalandı
IPARD Yatırımları Finansman Protokolü imzalandı
Bu yazı 550 kez okundu.
19 Ağustos 2015 13:22 tarihinde eklendiTarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) arasında tarımsal yatırımların finansmanı için 11.05.2015 tarihinde “IPARD Yatırımları Finansman Protokolü” imzalanmıştır. Bu protokolü tanıtmak üzere Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Müdürü Ali KARAARSLAN ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum İl Koordinatörü Dr. Atilla ÖZLÜ ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ali KARAARSLAN konuşmasında şunları söyledi” Söz konusu protokol, özellikle çiftçilerin ekonomik gelir seviyesini yükseltmek ve işletmelerinin sürdürülebilir hale getirilmesi için imzalandı. Protokolün amacı; tarımsal üretime katkı sağlayacak proje fikri olan ve bunu yatırıma dönüştürmek isteyen müteşebbislerin projelerini hayata geçirmeleri yönünde engel teşkil eden ön finansman problemini çözmektir. “ dedi. Ayrıca KARAARSLAN Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Birliğinin Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır illerinde olmak üzere 45 noktada hizmet verdiğine dikkati çekerek sözlerine şöyle devam etti, “Tarım Kredi Kooperatifi olarak ortaklarımızın finansman ihtiyacını karşılamanın yanında hem yatırım sürecinde hem de yatırım bittikten sonraki süreçte işletmenin sürdürülebilirliği için neler yapacağımız konusunda da gayret göstereceğiz. Bu projelerde finansman ayağında Tarım Kredi Kooperatifleri olarak biz yatırımcılarımızın yanında olacağız, birlikte olacağız, destekçileri olacağız. Yatırım bittikten sonraki süreçte de yatırımlarını geliştirme konusunda girdi ihtiyaçlarının karşılanması ve çıktılarının değerlendirilmesi konusunda işbirliklerimizi devam ettireceğiz” diye konuştu.

Erzurum İl Koordinatörü Dr. Atilla ÖZLÜ ise “Erzurum il Koordinatörlüğü olarak 2012 yılından bu güne kadar 107 yatırımcıyla yaklaşık 84 milyon lira tutarında yatırım sözleşmesi imzaladık. Bunlardan hemen hemen yarısının ödemesi yapıldı. Yapılan ödemeler hak ediş usulüyle olduğundan dolayı proje sahiplerinin zaman zaman ön finansman sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. Bu olumsuzluğu bertaraf etmek ve yatırımcımıza yardımcı olmak amacıyla TKDK, Tarım Kredi Kooperatifleri ve 17 bankayla IPARD Yatırımlarını finanse etmek için protokoller imzalamıştır. Bu protokoller bir taraftan yatırımcıların ön finansman ihtiyacını sağlayarak proje sayısındaki artışa yardımcı olacak diğer taraftan ise devam eden projelerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesine önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Toplantıya katılan kooperatif üyeleri ise, “IPARD desteklerinin bölgeye kazandırılmasında protokolün olumlu bir etki ve katkı sağlayacağını belirtti. Ayrıca Bölge Müdürlüğü ve İl Koordinatörlüğü’ nün bilgilendirme çalışmasından dolayı da memnuniyetlerini dile getirdiler.

Protokol kapsamında bilgi almak isteyen çiftçilere her iki kurumun kapılarının ardına kadar açık olduğu kaydedildi.

tkdk2

Yazar
Erzurum
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2021. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler