» IPARD I HİBE DESTEK PROGRAMINDA SON TREN Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
IPARD I HİBE DESTEK PROGRAMINDA SON TREN
IPARD I HİBE DESTEK PROGRAMINDA SON TREN
Bu yazı 519 kez okundu.
9 Ekim 2015 08:27 tarihinde eklendiTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu,

  • Süt Üreten Tarımsal İşletmeler ile

Kırsalda yer alan;

  • Yerel ürünler ve mikro işletmeler
  • Kırsal Turizm
  • Kültür Balıkçılığı

Başlıkları altında yapılacak yatırımları desteklemek için 08.10.2015 tarihinde 15. Başvuru çağrı ilanına çıkmıştır.

Süt üreten tarımsal işletmeler kapsamında süt hayvancılığı desteklenirken, Yerel ürünler ve mikro işletmeler başlığında Erzurum ‘a özgü gıda ürünlerinin üretilmesi (Kadayıf dolması, civil peynir, Cağ kebabı gibi) ve yerelde yapılmakta olan el sanatları (Oltu taşı işlemeciliği, bakır işlemeciliği gibi)desteklenecektir. Ayrıca, Kırsal Turizm yatırımları kapsamında 25 odayı aşmamak üzere otel, halı saha, lokanta yatırımları yapılabilecektir. Kültür Balıkçılığında havuzların yenilenmesi, yeni havuzların inşası, kuluçkuhaneler, restaurantlar uygun yatırımlar olarak belirlenmiştir.

Tüm bu başlıklarda yapım işleri, makine ve ekipman alımları ile mimarlık, mühendislik, danışmanlık ve proje görünürlüğü için tabela-pano harcamaları uygun harcama kalemleri olarak değerlendirilmektedir.

Süt Üreten işletmelerde sunulacak projelerde hibe destekleri 5.000 Avro – 1.000.000 Avro arasında olup hibe oranı ise %50-65 olacaktır.  Yerel ürünler ve mikro işletmeler, Kırsal Turizm ve Kültür Balıkçılığı yatırımlarında ise 5.000 Avro – 500.000 Avro arasında uygun harcama bütçesine sahip projeler için hibe oranı %50 olacaktır.

Yatırımcılarımız projelerini 19.10.2015 tarihinden 30.10.2015 tarihine kadar koordinatörlüğümüze sunmaları gerekmektedir.

Erzurum İl Koordinatörü Dr. Atilla ÖZLÜ çağrıya ilişkin şunları söyledi; ”Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, kısa süre sonra IPARD II programının çağrısına çıkacağından dolayı IPARD I programının 15. Başvuru çağrı süresi kısa tutulduğu gibi yatırım süresi de 8 ay olarak sınırlandırılmıştır. Yatırımcılarımızın bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerekmektedir. Prosedürleri ve başvuru şekliyle tanıdık bir hibe destek programı olan IPARD I ‘in kendine has avantajlarının yakalanacağı son şans. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden bir an önce koordinatörlüğümüze projeleriyle başvurmaları önemlidir. ” diyerek sözlerine son verdi.

Yazar
Erzurum
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2021. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler