» Soğuk Coğrafyanın Sıcak Yürekleri Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
Soğuk Coğrafyanın Sıcak Yürekleri
Soğuk Coğrafyanın Sıcak Yürekleri
Bu yazı 571 kez okundu.
6 Ocak 2016 11:34 tarihinde eklendiÇifte Minareler; Buz ve Ateş Etkinliği gerçekleştirildi. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukçu’nun hazırladığı ve Atatürk Üniversitesi ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Çifte Minareler; Buz ve Ateş isimli sanat etkinliğinin açılışı yapıldı.

Aziziye Parkı’nda düzenlenen etkinliğe Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukçu, öğretim üyeleri, öğrenciler ve Erzurumlu sanatseverler katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukçu, söz konusu sanat etkinliğiyle iklim üzerine sanatsal bir vurguyu amaçladığını bildirdi. Kavukçu: “Bu çalışmada iklim üzerine vurgu yapmayı amaçladık. İklim koşullarının mevsimsel şartların getirilerini kullanarak buz kristallerinden oluşan bir biçimlendirmeye gittik. Mevsim üzerinde yaptığım çalışmalar burada bir başka boyuta geldi ve bir başka etkiye ulaştı. Kısacası Çifte Minareli Medrese ile halkın ilgisini buraya çekmek istedim. Bu güzel birliktelik inşallah daha iyi daha büyük boyutta projeler getirecektir” diye konuştu.
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak: “Şehirleri tanıtan, şehirleri anlatan çok değişik faktörler vardır. Bugün üniversite ve şehir işbirliğinin en güzel örneklerini burada yaşıyoruz. Erzurum denince akla kış, kış sporları ve eğitim kurumları gelmektedir. Eğitim kurumu olarak baktığımızda dünyada ilk kurulan üniversitelerden birisi, şehrimizde hayat bulan ve 6 fakülteli olarak gördüğümüz Çifte Minareler Medrese’dir. Bugün de baktığımızda Erzurum gerçekten bir kış sporları, bir eğitim merkezi ve bunlarında ötesinde tarihi derinliği olan bir şehirdir. Bunun en güzel örneğini de Çifte Minareli Medrese’mizin böyle buzlara bürünmüş haliyle bizi seyretmesi ve bizim de onu seyretmemizdir. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen ve Prof.Dr.Mehmet Kavukçu olmak üzere üniversitemizden ve belediyemizden emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen yaptığı konuşmada, Erzurum’daki doğal güzellikler ve tarihi varlıkların eşsiz birer sanat eseri olduğunu ifade etti. Başkan Sekmen; “Şehirlerin özellikleri vardır, Allah’ın vermiş olduğu doğal güzellikleri de vardır. Biz de bu doğal güzellikleri yansıtarak, Erzurum’daki bu değişim ve dönüşümü gerek ülkemize gerekse de dünyaya tanıtmanın gayreti içerisindeyiz” dedi. Kurumlarla işbirliğinin önemine vurgu yapan Sekmen, şunları kaydetti: “Erzurum geçmişte olduğu gibi günümüzde de bir eğitim şehridir. Erzurum’un geçmiş dönemine baktığımızda 32 medreseden bahsedilir, yani 32 üniversite. Üniversiteler kuran Atatürk Üniversitesi gibi köklü bir eğitim kurumuna sahibiz. Üniversitemiz; yarım asrı aşkın bir süredir birçok alanda hizmet vermektedir. Üniversitemizin önemli fakültelerinden biri olan Güzel Sanatlar Fakültesi, ülkemize seçkin sanatçı yetiştirmektedir. İşte tarihi eserimiz olan Çifte Minareli Medrese’nin burada temsili olarak buzla gösterimini yapıyoruz. Yine Üniversitemizle beraber ortak yaptığımız, ‘Çılgın Proje’ diye adlandırdığımız müzeler topluluğunun bulunduğu bir şaheseri de hayata geçirmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Dekan Prof. Dr. Mehmet Kavukçu, daha sonra buzdan yapılan atkı ve bereleri Başkan Sekmen ve Rektör Koçak’a takdim etti.

Konuşmaların ardından sanatta farkındalık oluşturmak amacıyla, üzeri buz kaplı çelikten yapılan Çifte Minarelerin üzerinde ateş gösterisi gerçekleştirildi.

Atatürk Üniversitesi

Yazar
Erzurum
Yorumlar

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • Kemal (09 Ocak 2016 saat: 12:05)

    Prof. Dr. Mehmet KAVUKÇU hocamıza emekleri için teşekkür ederiz. Erzurum a anlatan başarılı çalışmalar imza atıyor. Devamı dileği ile başarılar hocamıza.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2020. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler