» TKDK İLÇE TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
TKDK İLÇE TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR
TKDK İLÇE TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR
Bu yazı 521 kez okundu.
11 Şubat 2016 08:47 tarihinde eklendiTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 18 Aralık 2015 tarihinde IPARD II Programı’nın ilk çağrısını duyurmuştu. Erzurum İl Koordinatörlüğü duyuru sonrasında öncelikle IPARD II Lansman toplantısını gerçekleştirdi. Atatürk Üniversitesi Nenehatun Kültür Merkezi ‘nde il mülki amirleri, çiftçi ve yatırımcılara IPARD II Programı ve destek başlıkları hakkında bilgiler sundu.

         IPARD II programında Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar içerisinde yer alan süt üretimi, et üretimi (Kırmızı ve Kanatlı) ve yumurta üretimine yönelik yapılacak yatırımlara hibe destek oranları 40 yaşı altındaki genç yatırımcılar için 5 puan ilaveyle %70, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirmeye Yönelik Yatırımlar kapsamında bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması, zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında (genç çiftçi ayrımı olmaksızın) %65, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar kapsamında  ise et (kırmızı ve kanatlı) ve süt işlemeye, su ürünlerinin işlenmesi meyve sebze paketleme ve soğuk hava depolarının yapımına yönelik yatırımlarda ise hibe destek oranın %50 olduğu, üstelik hibe desteklerinin KDV ve Gelir Vergisinden muaf olduğu ve dolayısıyla reel de hibe oranlarının belirtilen destek oranlarının üstünde gerçekleştiği bilgisi verildi.

          TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü, ilimiz çiftçi ve yatırımcılarına yönelik bu değerli bilgilerin herkes tarafından duyulması ve duyurulması için ocak ayı içerisinde ilçe toplantıları düzenledi. Bu toplantıların ilk ayağında Aşkale, Aziziye, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Narman, Oltu, Olur, Palandöken, Pasinler, Pazaryolu, Tekman, Tortum, Yakutiye ilçelerinde gerçekleştirildi. Toplantılar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile ortak organize edildi.

tkdk12

          İl Koordinatörü Dr. Atilla ÖZLÜ “ IPARD II Programı özellikle hayvancılık yatırımlarına ciddi destekler sunuyor. Kurum çalışanları olarak, ilçelerimizde hayvancılık, arıcılık, sera yetiştiriciliği, lokanta, restaurant, kafeterya, el sanatları, yöresel gıda ürünleri üretimi, otel gibi geniş yelpazede sunulan desteklerimiz, yeni bir iş kurma isteyen veya mevcut işini geliştirmek isteyen vatandaşlarımıza anlatmakla mükellefiz. Bu sorumluluk duygusu ile imkanlarımız ölçüsünde ilçelerimizde bu destekleri anlatmaya gayret ediyoruz. Vatandaşlarımızın proje hazırlayarak fikirlerini hayata geçirmeleri bu gayretlerimizi taçlandıracaktır. Vatandaşlarımızdan beklentimiz, edindikleri bilgileri bizim ulaşamadığımız çevrelerinde bulunan çiftçi ve yatırımcılara duyurmalarıdır. Ayrıca desteklerin duyurulması noktasında basınımıza da müteşekkir olduğumuzu buradan ifade etmek isterim“ dedi.

          Vatandaşların toplantılara yoğun ilgi gösterdiği gözlemlenirken, kuruma olan ilginin her geçen gün arttığı kaydedildi.

Yazar
Erzurum
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2021. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler