» 23.Sultan Sekisi 23 Temmuz’da “Sağlık Turizmi” Konusu İle Toplanacak Erzurum Sitesi
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
23.Sultan Sekisi 23 Temmuz’da “Sağlık Turizmi” Konusu İle Toplanacak
23.Sultan Sekisi 23 Temmuz’da “Sağlık Turizmi” Konusu İle Toplanacak
Bu yazı 322 kez okundu.
15 Temmuz 2016 08:33 tarihinde eklendiErzurum Kalkınma Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan Sultan Sekisi Toplantıları’nın 23’üncüsü  “Sağlık Turizmi” konusuyla 23 Temmuz Cumartesi günü yapılacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Er-Vak başkanı Erdal Güzel, geleneksel olarak her yıl tertip etmiş oldukları ve ahilik geleneği izlerini taşıyan Sultan Sekisi toplantılarında Erzurum’u ve bölgeyi ilgilendiren önemli bir konuyu ele alıp işlediklerini, konuyla ilgili kamu oyunu ve yetkilileri bilgilendirdiklerini, yol haritaları çizdiklerini ve farkındalık oluşturduklarını ifade ederek, şimdiye kadar yapmış oldukları toplantılarda hedeflerine tam ulaştıklarını ve bu toplantılar sayesinde Erzurum’a ve bölgeye ciddi katkıda bulunduklarını ifade etti.

DAP Projesi’yle bu toplantıların startını verdiklerini hatırlatan Güzel, Sultan Sekisi Toplantılarıyla Sarıkamış Harekatının ülkeye tanıtıldığını, Ovit geçidinin gündeme getirildiğini ve tabyaların gün yüzüne çıkarıldığının altını çizdi.

Güzel, yine bu toplantılarda, Organik Tarım, İpek Yolunda Demiryolu, Bölgesel Kalkınmada Tohumculuk, Kış Turizmi, 2011 Üniversiteler Arası Kış Oyunları, Sınır Kapılarında Dış Ticaret, Enerji ve Savunma Sanayi, Erzurum Bölgesi Uygun Yatırım Alanları, Erzurum ili Kalkınma Raporu, Çoruh Vadisinin Coğrafi ve Kültürel Zenginlikleri, Oltu Şura Hükümeti, Yanık Dere Şehitleri, Erçimsan gibi konuları işlediklerini ve bu konularda istenilen amaca ulaştıklarını söyledi.

Bu yılki konularının “Sağlık Turizmi” olduğuna vurgu yapan Güzel, Erzurum’un çok uzun yıllardan beri bölgenin merkezi konumunda olduğunu, sağlık konusunda bölgeye hizmet verdiğini, bundan sonrada bu potansiyeli ülke sınırları dışına taşımak gerektiğini hatırlatarak 23 Sultan Sekisi Toplantısında bu konuların masaya yatırılacağını sözlerine ekledi.

Dünyada 60 milyon kişinin sağlık turizmi kapsamında hareket ettiğini ve bu yolda 90-100 milyar dolar para harcandığını, normal bir turistin gittiği yerde 700-800 dolar para bırakırken, sağlık turizmi için gelenlerin 3-5 bin dolar harcadıklarını belirten Güzel, Erzurum’un bu pastadan pay alacağı avantajlarının oldukça yüksek olduğuna dikkat çekerek şehir olarak bu konu üzerinde ortak hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Erzurum Kalkınma Vakfı ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile 23 Temmuz cumartesi günü saat 14 00 de ETSO konferans salonunda gerçekleştirilecek olan toplantıda “Sağlık Turizmi” konusu panel şeklinde tartışılacak.

Toplantı, panel sonrası Aziziye Termal Tesisleri’nin gezilmesiyle sonlanacak.

Er-Vak ve KUDAKA  Kalkınma Kurul Bşk. Güzel, Prof. Dr. Durkaya Ören’in yönetici olduğu ve Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Doç.Dr. Kadir Koşan, Aziziye Belediye Bşk. Muhammed Cevdet Orhan  ve Uzm. Murat Işık’ın panelist olarak katılacakları Sultan Sekisi Toplantısı’na şehir içinde ve şehir dışında yaşayan tüm Erzurumluları davet etti.

KAYNAK : Er-Vak

Yazar
Erzurum
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2018. ERZURUM
Alexa Trafik
toplist
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Push 2 Check
site ekle site ekle
Link ekle
yukarıya Çık