» Atatürk Üniversitesi’nden Muhteşem Açılış Erzurum Sitesi
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
Atatürk Üniversitesi’nden Muhteşem Açılış
Atatürk Üniversitesi’nden Muhteşem Açılış
Bu yazı 56 kez okundu.
14 Şubat 2017 11:50 tarihinde eklendiAtatürk Üniversitesi tarafından, Avrupa Gençlik Kış Oyunları (EYOF) için hazırlanan EYOF Sokağı, görkemli bir törenle açıldı.

Kampüs içerisindeki Gençlik ve Bilim Anıtı’na getirilen 350 kamyon kar ve suni kar yapma makinesi ile kar üreten, Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümü öğrenci ve öğretim üyeleri Erzurum’un tarihi güzelliklerini bir sokakta topladı. Erzurum kültürünü yansıtan tarihi Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Saat Kulesi, eski Erzurum evleri, kale surları, çeşme ve hamam gibi tarihi eserlerin yanı sıra, buzdan Erzurum’un simgeleri haline gelen semaver, soba, çaydanlık, kayakla atlama kulesi, gaz lambası, kayakçı heykelleri gibi eserlerin açılışı, havai fişek gösterisi eşliğinde gerçekleşti.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği açılış törenine, Vali Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Milletvekilleri Mustafa Ilıcalı ile Orhan Deligöz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Ak Parti İl Başkanı M. Emin Öz ve Aziziye Belediye Başkanı M. Cevdet Orhan ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Palandöken ve Konaklı gibi önemli kış sporları merkezlerine sahip olan ve 2011’de geniş çaplı bir organizasyona ev sahipliği yapan Dadaşlar diyarı Erzurum bugün farklı bir heyecan yaşadığını söyledi.

Erzurum’un dünyanın sayılı kış sporları merkezlerinden biri haline geldiğini belirten Rektör Çomaklı, Türkiye’nin kış sporları alanında gerçekleştirdiği en büyük organizasyon olan 2011 Üniversite Kış Oyunları’nın ülkemiz ve kış sporlarının gelişimi adına bir milat olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bugün burada bir başarı öyküsüne tanık oluyoruz. Yılbaşından itibaren EYOF’u üstlenen Erzurum, ‘Yıldızlar Erzurum’da Parlıyor’ sloganıyla 32 ülkede 14-18 yaş arasında 700 civarında sporcunun katıldığı EYOF 2017 heyecanını yaşıyor. Bir spor kenti olan Erzurum sahip olduğu dünya çapındaki tesislerle bundan sonra da büyük organizasyonlara imza atacaktır.

eyof2

Türk kültürünün zenginliklerini, estetik bakış açısıyla  misafirlerimize sunuyoruz

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen gençlerimiz burada mutlu günler geçirecek, ülkelerine güzel hatıralarla dönecekler. Yarışmaların sportmenlik ve Fair Play ruhuna uygun geçeceğine inanıyorum. Bugün açılışını yapacağımız EYOF sokağında Erzurum’un tarihi mekânlarını, el sanatlarının inceliklerini Türk kültürünün zenginliklerini, estetik bakış açısıyla misafirlerimize sunuyoruz. Erzurum dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden bir olmayı çoktan hak etmiştir. Müzik, sanat ve edebiyat gibi sporun dili de evrenseldir. Bu evrensel dili barış ve sevgiyle bütün sınırları aşan ve insanları birleştiren bir dildir. Spor alanındaki rekabet gücünden beslendiği zarafetin ve inceliğin rekabetidir. Burada barış, kardeşlik sevgi, coşku ve heyecan var. Oyunların bir şenlik havasında dostluk ve kardeşlik ikliminde geçmesini diliyorum. 13’üncü Avrupa Gençlik Olimpik Festivali geleceğin şampiyonlarının Erzurum’da düzenlenecek olan kış olimpiyatında yarışacağı bir organizasyon olması açısından son derece önemli buluyorum” dedi.

Rektör Çomaklı’nın konuşmasının ardından, protokolün kar sokağının kurdelesini kesmesiyle birlikte kardan sokak vatandaşların akınına uğradı. EYOF Sokağını gezen protokol üyeleri, Erzurum’un tüm güzelliklerinin bir arada olduğunu belirterek, tulum eşliğinde horon teptiler. Sokağı dolduran yüzlerce yerli ve yabancı misafir kardan tarihi eserleri havai fişek gösterisi altında gezdi. Bol bol hatıra fotoğrafı çektiren misafirler, kardan ve buzdan yapılan eserlere hayran kaldıklarını söylediler.

Yöresel ürünlerin yer aldığı ve birbirinden renkli etkinliklerin düzenlendiği EYOF Çarşısı’nı da gezmeyi ihmal etmeyen misafirler, rüya gibi bir gece yaşadı.

Atatürk Üniversitesi

Yazar
Erzurum
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2018. ERZURUM
Alexa Trafik
toplist
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Push 2 Check
site ekle site ekle
Link ekle
yukarıya Çık