» Palandöken Kayak Merkezi Erzurum Erzurum Sitesi
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
Palandöken Kayak Merkezi Erzurum
Palandöken Kayak Merkezi Erzurum
Bu yazı 177 kez okundu.
29 Aralık 2017 08:46 tarihinde eklendi          Erzurum’un incisi Palandöken Dağları, yaklaşık 3000 metrelik bir zirveye sahiptir. Erzurum ilinin güney kısımlarında yer almaktadır.

          Yaşanabilir en yüksek illerimizden birisi olan Erzurum için Palandöken Dağları ve Palandöken Kayak Merkezi bir nimettir. Ekim aylarının sonlarına doğru ilk kar Palandöken Dağlarına düşer. Mayıs ayı sonlarına kadar kar kalınlığı yaklaşık 1 metreden az olmaz. Yağan kar yağışı kalitesinden dolayı Palandöken Kayak merkezleri arasında tercih edilmektedir. Uzun süren kış bu tercihi artırmaktadır.

          Palandöken Kayak Merkezinde bulunan 5 yıldızlı oteller ve günübirlik konaklama tesisleri yöreye mevsim boyunca yaklaşık 5000 kişilik istihdam sağlamaktadır. Gelen kayak sevenlerin tercih ettiği her türlü pist ve konaklama mevcuttur. Erzurum Uluslararası Hava Limanından yaklaşık 15 dakika sonra bu merkeze ulaşılabilmesi de ayrı bir özelliktir.

Ejder Tepesi Palandöken

Ejder Tepesi Palandöken

          Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çok kış festivali, kış olimpiyatları Erzurum için çok iyi derecede bir tanıtım olmuştur. 2020 de düzenlenecek uluslararası kış olimpiyatları için Erzurum oldukça ideal bir şehirdir. 2020 de düzenlenecek olan kış olimpiyatlarının Erzurum da olması halinde şehrimiz için bulunmaz bir fırsattır. Dağ bu olimpiyatların düzenlenmesi için  oldukça idealdir.  Palandöken dağları, Erzurum ovası , suyu ve tarihiyle bu olimpiyat için en uygun ve bulunmaz bir şehirdir.

          Yenilenen atlama kuleleri yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede olması ve yine diğer bir kayak merkezi olan Konaklı kayak merkezide bu olimpiyatlar için oldukça güzel yerlerdir.

kis-olimpiyatlari

          Türkiye de ki kayak merkezleri arasında en uzun pistlere sahip olan Palandöken Kayak Merkezi yılın yaklaşık 6 ayı boyunca kayak yapmaya elverişlidir. Konaklama tesisleri ile, güler yüzle insanları ile, mevsim boyunca yağan kaliteli kar yağışı ile, her türlü imkana sahip olan merkez, bu senede mevsim itibariyle kayak sezonunu açmış durumdadır. Günlük aynı anda yaklaşık 10 bin kişinin kayak yapabileceği ve konaklayabileceği tesislere sahip olan Palandöken Kayak merkezimiz Erzurum için bulunmaz bir fırsattır.

          Kayak sporuna yeni başlayanlar için de tesislerde kayak hocaları ve kayak malzemeleri mevcuttur.  Kayak malzemeleri kiralanabilmekte olup, kayak hocalarından da dersler alınabilir. Erzurum Büyükşehir Belediyesinin dağda kurmuş olduğu bir çok kayak merkezi ve konaklama merkezi mevcuttur. Bu tesisler gelen misafirlere oldukça kaliteli hizmetler vermektedir.

Yazar
Erzurum
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2018. ERZURUM
Alexa Trafik
toplist
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Push 2 Check
site ekle site ekle
Link ekle
yukarıya Çık