» TARİHİ EŞİK AŞILDI DAG TELESKOBU YOLA ÇIKTI, GELİYOR… Erzurum Haber Portalı
ERZURUM ERZURUM ERZURUM
TARİHİ EŞİK AŞILDI DAG TELESKOBU YOLA ÇIKTI, GELİYOR…
TARİHİ EŞİK AŞILDI DAG TELESKOBU YOLA ÇIKTI, GELİYOR…
Bu yazı 34 kez okundu.
26 Şubat 2021 08:15 tarihinde eklendiTARİHİ EŞİK AŞILDI DAG TELESKOBU YOLA ÇIKTI, GELİYOR…

Atatürk Üniversitesi pandemiye rağmen hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu anlamda Milli Uzay Programının bir parçası olan ve ülkemizin vizyon projeleri arasında yer alan Doğu Anadolu Gözlemevinde (DAG) kullanılacak teleskop Erzurum’a getirilmek üzere yola çıktı.

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) tarafından DAG ve OPAL Ar-Ge altyapılarının tamamlanması ve hızlanması için hem idari ve mali hem de bilimsel ve teknik süreçlerin başarıyla yürütüldüğüne dikkat çeken Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Türkiye’nin uzay politikaları alanındaki 10 yıllık vizyon, strateji, hedef ve projelerinin belirlendiği Milli Uzay Programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da vurguladığı Doğu Anadolu Gözlemevinin (DAG) Teleskobunun yola çıktığını söyledi.

100 Tonluk Teleskop, 7 Tırlık Filo ile Getiriliyor

İtalya’da fabrika testleri tamamlanan ve 2020 yılı içinde gelmesi planlanan DAG Teleskobunun, özellikle İtalya’daki pandemi sürecinin ağır seyrinden dolayı geciktiğini belirten Rektör Çomaklı, birçok üst düzey görüşme ve temas ile yurt dışından ve yurt içinden özel izinlerin alınarak teleskobun ülkemize getirildiğini ifade etti. Gümrük işlemleri ve nakliye planlamalarının ardından 7 tırlık filo ile (100 ton) Gebze gümrüğünden yola çıkan DAG Teleskobunun, 26 Şubat 2021 tarihinde Atatürk Üniversitesine getirileceğini aktaran Çomaklı şunları söyledi: “Parçaların 3 tanesinin büyük ebatta ve tonajda olması, özel yol güzergahının belirlenmesi ve yol boyunca eşlik edilmesi gibi şartlar altında Erzurum’a gelmek üzere yola çıkan teleskobumuzu, tahsis ettiğimiz hangarda koruma altına aldıktan sonra yol ıslah ve asfaltlama çalışmalarının ardından haziran ayında DAG yerleşkesine çıkarmayı hedefliyoruz.”

Yazar
Erzurum
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2010 - 2021. ERZURUM
yukarıya Çık
Alexa Trafik
toplist
toplist
toplist site ekle
site ekle site ekle
sanalbasin.com üyesidir
TOPlist
TOPlist
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler